fbpx

Saflı Cami Halısı Modelleri

Cami halılarında Saflı Cami Halısı modellerinin seçilmesinin amacı geometrik olarak düz şekli olmayan camilerde cemaatin daha düzgün bir saf tutması ile beraber sıkışmadan rahat bir ibadet yapması amacını taşımaktadır. Saflı cami halıları tarifinini şöyle yapabiliriz; genelde düz renkte olan saflı cami halılarında bant şeklinde saf dediğiniz şeritler bulunmaktadır. Cemaatte bu saf adı verdiğimiz şeritlere göre saf tutarak ibadet etmektedirler. Halı serme işlemimizi tamamladıktan sonra bu şeritler düz bir çizgi gibi görünecek ve cemaat daha rahat ve düzgün sıralanacaktır. Saflı cami halı modelleri sayesinde cemaatteki karışıklık önlenecek dolayısıyla daha rahat ve sıkışmadan ibadet edilmesi kolaylaşacaktır.

Hapıllı Cami (Antalya Serik)
Hapıllı Cami (Antalya Serik) – Saflı Cami Halısı Çalışmamız

Saflı cami halıları daima cami alanının tabanını komple kapsayacak şekilde ölçüsü alınıp hiç boşluk kalmayacak şekilde de serilmelidir. Saflı cami halı modellerimiz genelde kırmızı, mavi, yeşil, kahverengi gibi ana renklere sahip olabildiği gibi bu renklerin açık ve diğer tonlarında da olabilmektedir. Çok açık renklerin tercih edilmemesinin sebebi ise kiri çabuk göstermesidir. Genelde koyu renkler daha çok tercih edilebilmektedir. Genel olarak saflı cami halı modellerinde tercihler, koyu renk üzerine açık renk şerit işlemeleridir. Her caminin dekorunda ve iç mimarisindeki renklere uygun halı modeli tercihi yapılmalıdır.

Göbekli Cami Halısı Modellerini buradan inceleyebilirsiniz. Seccadeli Cami Halısı Modellerini buradan inceleyebilirsiniz.Cami Halısı Sayfasına dönmek için tıklayın.